Taşlar ve Burçlar

TAŞLAR : Bu bölümde özellikle tespih ve takı yapımında kullanılan, ayrıca insan sağlığında etkisi olduğuna inanılan, hatta burçlarla bağlantı kurulan taşlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yakut : İhtiras ve tutkunun sembolü olarak nitelendirilen, değişik tonlarda saydam kırmızı renkte olan ve doğada en nadir bulunan  değerli taşlardan biridir. Elmas gibi traşlanabilir ve en değerlisi morumsu renkte olanlarıdır. Kullananlara canlılık, şans ve aşk getirdiği, beyin hastalıkları, romatizma, kalp yetmezliği ve iktidarsızlığa iyi geldiği söylenmektedir.

Zümrüt : Saydam veya yarı saydam olan zümrüt sarı-yeşil, mavi-yeşil, hatta sarı renkli değerli bir taştır. Sadakatin senbolü olarak kabul edilen zümrüt’ün , bereket ve neşe getirdiği, zihni açtığı, göz hastalıkları, soğuk algınlığı, ateş ve sara nöbetlerinin tedavisinde kullanıldığı ifade edilmektedir.

Safir : Türkuaz mavisi, yeşil, yeşil-sarı renkte değerli bir taştır. Genellikle fıçı ve piramit benzeri şekillere sahiptir. İnsanı sakinleştirdiğine, inancı kuvvetlendirdiğine, kötülüklerden ve nazardan koruduğuna inanılmaktadır.

Topaz : Aşk ve sadakatin sembolü olarak kabul edilen topaz, kahverengi soluk sarı renkte değerli, sert bir taştır. En kıymetli topaz, altın sarısı ve pembe renklidir. Kullananları sakinleştirdiği, kan dolaşımını düzenlediği, yorgunluk ve stresi giderdiği sanılmaktadır.

Elmas : Aşkın simgesi diye bilinen en sert  ve gözde değerli bir taştır. Değişik renkleri bulunan elmasın, en değerlisi doğada çok ender bulunan renksiz veya soluk mavi olanıdır. Kırmızı elmas da  çok az bulunur. Elmasın, dayanıklılığı artırdığı, iradeyi güçlendirdiği, migrene iyi geldiği söylenmektedir.

Türkuaz : Firuze olarak da bilinmektedir. Gök mavisi renkli olanı en değerli türdür. Nazara, kemik kırılmasına,  göz hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.

Ametist : Mor yakut olarak da bilinir. Kuvarsın bir çeşidi olan ametistin en saf hali, renksiz ve şeffaftır. Sahibini sarhoş olmaktan koruduğuna inanılan ametistin adı, bu anlama gelen  yunanca bir kelimeden türemiştir. Migren, alerji, vücut kasılmaları, stres, iştahsızlık, göz ve akciğer hastalıklarına karşı iyi geldiği söylenmektedir.

Kuvars : Temel olarak silisten oluşan ve çok çeşitli türlerde yaygın olarak bulunan bir mineraldir. Pembe kuvarsın aşk konusunda çekicilik ve şans getirdiğine inanılmaktadır. Uykusuzluk, tansiyon, stres,  kalp gibi rahatsızlıklara ve korku, kıskançlık, gerginlik gibi duygulara iyi geldiği ifade edilmektedir.

Akuamarin :  Bereket ve uğur taşıdır. Deniz suyu analamındadır. Yeşilimsi , mavi ve sarımsı reklerde bulunur. Genellikle denizi seven insanlar tarafından kullanılmakta olup, canlılık, iyimserlik ve güven duygusu sağladığı, ölüm korkusuna ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

BURÇLAR :

Bu yazı Taşlar ve Burçlar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.