Yapılan Araştırma Ve Çalışmalar

YAPILAN ARAŞTIRMA VE ÇALIŞMALAR

1 – SELÇUKLU ŞİFA TASLARI – SELJUK HEALING BOWLS

TALISMANIC MEDICINE BOWL

Girland Kültür ve Sanat Galerisine ait Selçuklu Şifa Tası ile ilgili yapılan çalışmalar sırasında, benzer özellikler taşıyan şifa taslarının bazı müze ve koleksiyonerlerde olduğu  belirlenmiş ve kapsamlı bir araştırma sonucu aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.

A – Topkapı Sarayı Müzesi Mukaddes Emanetler Bölümü Hırka-i Saadet Koleksiyonu ’nda 21/86 Envanter numarasıyla kayıtlı Şifa Tasının Selçuklu Dönemine ( seljuk period) ait olduğu ilgili kurumla yapılan yazışmalar sonucu

SELÇUKLU ŞİFA TASI SELJUK HEALING BOWL (not be quoted)

SELÇUKLU TIP TASI SELJUK MEDICAL BOWL (not be quoted)

anlaşılmış bulunmaktadır. Bu eserin, ön ve arka yüzlerini havi fotoğrafları, TOPKAPI SARAYI MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ ‘ nün izni olmadan, kaynak gösterilmek suretiyle dahi hiç bir şekilde iktibas edilemez .

B – Belirlenen diğer selçuklu şifa taslarının, Toronto’da  ROYAL ONTORIO MUSEUM ‘de ,  Kahire Müzesinde , Bombay ,  Paris , Napoli , Kopenhag  ve California’da  ki koleksiyonerlerde bulunduğu öğrenilmiştir

Bu Şifa Tasları ile ilgili detaylı Bilgiler web sitemizin kategoriler ile etkinlikler bölümünde yayımlanan yazı ve makalede yer almaktadır.  

2 – TAŞ İNSAN YÜZÜ – STONE HUMAN FACE – THE HUMAN FACE OF THE STONE  

Emekli Veteriner Hekim Sayın Bülent Bostancı ‘nın koleksiyonunda olan  İNSAN YÜZÜ GÖRÜNÜMÜNDE DOĞAL TAŞ  – HUMAN FACE OF DIFFERENT STONE  ‘ın , Ankara Üniversitesi Yer Bilimleri Uygulama Ve Araştırma Merkezinde kimyasal bileşiminin kalsedon, trydimite ve kuvars minerallerinden doğal olarak oluştuğu belirlenmiş olup ,  Emekli Jeolog Profesör Dietrich, Richard Vincent ’in  ve Central Michigan University ’nin web sitesinde (Mimetoliths by R. V. Dietrich  stoneplus.cst.cmich.edu/mimetoliths/) yayınlanmıştır. Bu konuda Sitemizin Kategoriler Bölümünde ki Koleksiyonerler Sitesi sayfasında da bilgi verilmiştir.

(Central Michigan University ’nin web sitesinde yayınlanan metin)

3 – ANTİKA BAKIR YAPIM ALETLERİ – ANTIQUE COPPER PRODUCTION TOOLS

2004 – 2008 yılları arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü olarak görev yapan Sanat Tarihçi merhum Hikmet DENİZLİ tarafından sağlığında Girland Kültür Ve Sanat Galerisi’ne hediye edilen babasına ait bakırcılık aletlerinin, uzun süre kullanılmaması ve kötü hava şartları nedeniyle zaman içinde yüzeyleri kalın bir pas tabakası ile kaplanmış , bir çok girişimden sonra  kumlama tekniği ile temizlenerek kültür varlıklarımıza kazandırılması sağlanmıştır. Aletlerin yeni şekliyle fotoğrafları Resim Galerisi bölümünde yayımlanmış, ayrıca bakırcılıkta kullanılan aletler sayfasında daha detaylı bilgi verilmiştir.

BAKIR YAPIM ALETLERİ – COPPER PRODUCTION TOOLS

Yoruma kapalı.