Koleksiyonerler Sitesi

BYZANTİUM SOLİDUS ANCİENT COUNTERFEİT COİN

BİZANS ANTİK TAKLİT ALTIN SİKKE

Koleksiyon , belgesel değerleri  , güzellikleri , fiyatları , ender bulunmaları vb. gibi niteliklerinden dolayı toplanarak sınıflandırılan eşya topluluğu , koleksiyoner ise bu işi yapma tutkusu olan kişidir. Arkeolojik eserler genellikle müzelerde koruma altına alınır. Gerçek ve tüzel kişiler de Kültür Bakanlığı tarafından verilecek izin  belgesiyle korunması gerekli

NATURAL STONE FACE

KEMİK TESPİH

taşınır          kültür      varlıklarından oluşan koleksiyonlar meydana getirebilirler. Müze koleksiyonlarını tamamlayıcı nitelikte olmayan ve belge değeri taşımayan etnografik nitelikteki kültür varlıkları ile son altı padişaha ait ve aynı çağdaki sikkelerin yurtiçinde alımı, satımı ve devri serbest olup ayrıca tescile tabi   değildir. Bu hususlar dikkate

YAKUTİYE MEDRESESİ

MİS QABLAR

alınarak her çeşit objenin koleksiyonu yapılabilir. Girland Kültür Ve Sanat Galerisi’ne ait arkeolojik – etnografik eserler ve el sanatlarını havi çeşitli örnekler ile arzu eden koleksiyonerlerin eserleri bu web sitesinde birlikte sergilenmektedir. Bir çok koleksiyoner büyük özveriyle topladıkları bu objeleri sergilemek imkanı bulamamaktadır.

ŞAFAK KURBANOVA KOLEKSİYONU

BAKIR KAPLAR KOLEKSİYONU

(girlandkultursanat.com) sitesi bu amaca hizmet etmek için kurulmuştur. WEB sitesinde emekli Veteriner Hekim Sayın Bülent Bostancı’ya ait  eserlerden bazıları ile Azerbaycan vatandaşı Sayın Şafak Kurbanova’nın MİS mamulatlar Kolleksiyası ( Bakır Kaplar  Koleksiyonu da sergilenmektedir.  İmkanlar ölçüsünde istek üzerine eserleri bu sitede yayınlanan  koleksiyoner ve sanatçılardan  her hangi bir ücret talep edilmemektedir. Girland Kültür Ve Sanat Galerisi’nin amacı kültür varlıklarının korunması tanıtılması ve gelecek nesillere intikaline aracılık etmektir. BÜLENT  BOSTANCI koleksiyonunda ki ANTİK TAKLİT BİZANS ALTIN SİKKESİ   ( BYZANTİUM SOLİDUS ANCİENT COUNTERFEİT COİN )   HERACLEİOS AUGUSTUS (610-641) dönemine ait olup , çok nadir  bulunmaktadır. Keza , DOĞAL TAŞ YÜZ de tabiatta oluşmuş ender örneklerden biridir. ERZURUM ‘ da İlhanlılar döneminde Sultan Olcaytu ve Bulgan Hatun adına Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılan YAKUTİYE MEDRESESİ ‘ nin ön cephesi , çok değerli ressamlarımızdan BAHATTİN  AKAY tarafından 1949 yılında resmedilmiştir. Sayın ŞAFAK KURBANOVA , büyük özveriyle oluşturduğu bakır koleksiyonunu MİS ( BAKIR ) isimli bir kitapta yayınlamış olup , BAKÜ ‘ de ki evinde sergilediği eserlerle ilgili çekilen film de YouTube da mis qablar adı altında gösterime sunulmuş olup,  kişisel web sitesi ( COPPER.AZ ) de kısa bir süre önce internet ortamına açılmıştır.

Bilimsel araştırmalar çerçevesine, Bülent Bostancı koleksiyonunda olan ve yukarıda fotoğrafı bulunan Doğal Taş Yüz ‘ün , Ankara Üniversitesi Yer Bilimleri Uygulama Ve Araştırma Merkezinde kimyasal bileşiminin kalsedon, trydimite, ve kuvars minerallerinden doğal olarak oluştuğu belirlenmiştir. Bu durum üzerine,  dünyaca tanınan 1924 doğumlu Emekli Jeolog Profesör Dietrich, Richard Vincent’in MIMETOLITHS başlığı altında yazmış olduğu  kapsamlı bir makalede taşın özellikleri ve fotoğrafına yer verilmiş olup , kendisinin  ve Central Michigan University’nin , bireylerin yaratıcı ve bilimsel çalışma gösteren üyeleri tarafından üretilen eserlerin bulunduğu web sitesinde (Mimetoliths by R. V. Dietrich  stoneplus.cst.cmich.edu/mimetoliths/) yayınlanmıştır.

WEB sitemizin kuruluşundan bir yıl sonra Antik Kopya Eserler yapan Emekli Öğretmen Sayın Sıtkı KARABULUT ve Heykeltraş Sayın Şerif AKŞİT aramıza katılmıştır. Sanatçılar hakkında Kategoriler bölümünün Antik Kopya Eserler sayfasında detaylı bilgi verilmiş olup, ayrıca Resim Galerisinde aynı ad altında ayrı ayrı yapıtlarından örnekler sergilenmektedir.

Yapılan bir araştırmada;  Topkapı Sarayı Müzesinde , ayrıca yurt dışında ki bazı müze ve koleksiyonerlerde SELÇUKLU ŞİFA TASLARI ( seljuk healing bowls ) ‘ nın bulunduğu belirlenmiş ve bunlarla ilgili detaylı bilgi derlenerek Katagoriler  Bölümünde ŞİFA TASI ,  Etkinlikler Bölümünde ise Yapılan Araştıma ve Çalışmalar başlıklı  sayfalarda fotoğrafları ile birlikte yayımlanmıştır. Değişik dönemlere ait şifa tasları , tılsımlı kaplar , tılsımlı taslar ,talismanic medicine bowl ,  talismanic medicine cup , magic bowl , magic cup , magic medicine cup , magic medicinal bowl adı altında muhtelif web sitelerinde yer almaktadır. Bu bölümde ise sadece Türkiye’de belirlenen girland şifa tası ile Topkapı Sarayı müzesinde bulunan  şifa tasının ön ve arka yüzlerinin ( selçuklu şifa tası , vefkli tas ) fotoğrafları bulunmaktadır.

girland şifa tası – healing bowl

selçuklu şifa tası – seljuk healing bowl

topkapı şifa tası – vefkli tas

 

 

 

 

 

 

Bu yazı Koleksiyonerler Sitesi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.