Bakır Bezemeleri

Bakır kapların üzerindeki bezemeler genellikle rumi , selvi , nar ve nar çiçeği , lale , yaprak , balık  başta olmak üzere bitki ve hayvan motiflerinden oluşmaktadır.

RUMİ : Filiz , yaprak , hayvan motifleri ve özellikle kuş kanatlarından oluşan bir süslemedir.

SELVİ : Akdeniz Bölgesinde çok yetişen, kışın yapraklarını dökmeyen, ince uzun bir ağaçtır. Servi adıyla da bilinmektedir.

NAR : Yaprakları karşılıklı ,çiçekleri büyük, meyvesi yenebilen,  koyu kırmızı renkte küçük bir ağaç olup, çiçeği ile birlikte bakır kaplar üzerinde en çok rastlanan bir motiftir. Nar ağacına bu kadar önem verilmesinin nedeni cennet meyvesi olarak kabul edilmesidir.

YAPRAK : Bitkilerin, solunum, karbon özümlenmesi, terleme gibi olayların oluştuğu , çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümleridir. Bu motif Azebaycan’da Buta olarak adlandırılmakta olup ateş anlamında kullanılmaktadır.

LALE : Yaprakları uzun ve mızraksı, çiçekleri  kadeh biçiminde ve değişik renklerde bir bitki olup. Türk süsleme sanatında dekoratif olması nedeniyle büyük bir yer tutmaktadır.

KARANFİL : Güzel renkli çiçekler  açan bir süs bitkisidir

NİLÜFER : Yaprakları yuvarlak ve geniş , çiçekleri beyaz , sarı , mavi . pembe renkte durgun sularda veya havuzlarda yetişen bir süs bitkisidir.

BALIK : Suda yaşayan , solungaçla nefes alan ve yumurtadan üreyen omurgalı hayvanların genel adıdır.

PAPATYA : Baharda çiçek açan , taç yaprakları beyaz , ortası sarı otsu bir bitkidir.

MİNE : Yaprakları karşılıklı ve oymalı,çiçekleri başak durumunda alacalı , mavi veya menekşe renginde, sapı dört köşeli olan ıtırlı bir bitkidir.

HANIMELİ : Korularda , çalılıklarda yetişen tımanıcı  bir bitkidir.

YONCA : Başak durumundaki çiçekleri kırmızı  veya mor renkli , hayvanlara yem olarak yetiştirilen çayır bitkilerinin genel adıdır.

SÜMBÜL : Soğanla üretilen , 10 – 15 cm.yükseklikte , çiçekleri kuvvetli kokulu ve türlü renkli çok yıllık bir süs bitkisidir.

HAÇ – BOYNUZ – ZİNCİR : Hristiyanlığın simgesi sayılan ve birbirine dik iki çizgiden oluşan haç, daha çok bu dine mensup sanatkarlar tarafından oldukça çok kullanılmıştır. Boynuz,bazı hayvanların başında bulunan bir korunma organı olup, değişik sanat dallarında kullanılmaktadır. Zincir, birbirine geçmiş veya birbirine bağlı halkalar dizisidir. Genellikle bordür (kenar süsü) olarak kullanılmaktadır.

ERİK : Her yerde yetişebilen,yapraktan, önce beyaz çiçekler açan  meyve veren bir ağaçtır.

Yukarıda belirtilen dışında, güneş biçiminde süs anlamına gelen şemse, ayrıca ibrik, vazo, sürahi, ceylan, tavşan, aslan, çeşitli kuşlar gül, hurma gibi motifler ile Davut yıldızı ve geometrik şekiller bakır bezemelerinde sıkça kullanılmaktadır. Bakır kaplarda bordür (kenar süsü) de çok önemlidir.

Babası AHMET DENİZLİ ‘ye ait Bakırcılıkta Kullanılan Aletleri Girland Kültür Ve Sanat Galerisine hediye eden , gerek bu konu , gerekse Bakır Bezemeleri ile ilgili sayfalarda ki bilgiler hakkında katkılarda bulunan , herkesin yardımına koşan ve iyi bir dost olan , kültür varlıklarının korunma ve yaşatılmasında büyük emeği geçen, 2004 – 2008 yılları arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü olarak görev yapan Sanat Tarihçi merhum HİKMET DENİZLİ ‘yi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Bu yazı Bakır Bezemeleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.